Германски късокосмест птичар
Произходът на курцхаара е тясно свързан с възникването и установяването на късокосместите континентални птичари – европейските браци, които основно били използвани за лов на пернат дивеч. Те имали много общи черти както по отношение на работни качества, така и в екстериора.
Според основната теория, която изповядват болшинството кинолози, континенталните птичари са се появи най-напред в страните от Средиземноморието – Италия, Испания и Франция, откъдето се разселват из цяла Европа. Използвани са предимно при лова с ловни птици (соколи). Именно този лов дал импулс на развитието на птичарите в целия региона, а след появата на лова с огнестрелно оръжие те се разпространили из целия континет.
Много немски специалисти изказват мнение че курцхаарът произхожда от местни аборигенни птичари. В доказателство на тезата си те представят старонемския брак от местността Вюртенберг или неговата разновидност от района на Гетинген-Шпилберг.
Но болшинството техни европейски колеги са на друго мнение. Според тях през XIV-XV век в Германия не са съществували аборигенни късокосмести птичари. По това време бракът е бил разпространен основно в Испания и Италия, където попаднал от Азия. Преминавайки през различни съседни на Испания и Италия страни той постепенно са разселва и из централна Европа.